Գլխավոր դատախազը դարձել է Նեմեց Ռուբոյի կամակատարը․ Ահա թե ինչպես Աննան սրբագրեց երկիրը թալանած Տարոնին․ Նեմեցը գոհ է, Տարոնն էլ՝ երջանիկ
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը Ազգային Ժողով էր ներկայացրել պատգամավոր Տարոն Մարգարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին միջնորդագիրը: Աժ-ն կողմ քվեարկեց միջնորդությանը։ Այս իրադարձությունը ինչ-որ առումով ոգևորություն առաջացրեց հանրության շրջանում, սակայն եթե փորձենք տեսնել, թե ինչ հանցանքի համար է տարոն Մարգարյանը զրկվել անձեռնմխելիությունից, ապա պարզ կդառնա, որ գլխավոր դատախազը ոչ թե ԱԺ էր եկել Տարոն Մարգարյանին «պատժելու», այլ փրկելու համար։ Երևանի ավան վարչական շրջանի նախկին ղեկավարը, Երևանի նախկին քաղաքապետը և վերջապես «Հանրապետական» կուսակցության «ոսկե տղան» պարզվում է մեղադրվում է ընդամենը իր պաշտանավարման տարիներին՝ դպրոցական և նախադպրոցական հաստատություններից մոտ 7000 քառակուսի մետր հողատարածք հանցավոր ճանապարհով օրինականացնելու համար։ Տարոն Մարգարյանը համարվում է Հայաստանի ամենահարուստ պաշտոնյաներից մեկը։ 21 տարեկանից աշխատել է պետական համակարգում, մի քանի տարի ղեկավարել է Երևանի Ավան վարչական շրջանը, ևս 7 տարի եղել է Երևանի քաղաքապետ։ Տարոն Մարգարյանը այն պաշտոնյաներից էր, որը պետական չոր աշխատավարձով դարձել է մեծահարուստ։ Շատերը կհիշեն, թե այն ժամանակ մամուլը որքան էր գրում, որ Տարոն Մարգարյանը թաթախված է կոռուպցիայի մեջ։ Երևանի նախկին քաղաքապետը պաշտոնավարման տարիներին կարողացել է հսկայական հարստություն կուտակել, թանկարժեք դղյակներ, ավտոմեքենաներ և միլիոնավոր դոլարների ֆինանսական միջոցներ։ Բնականաբար միամտություն է կարծելը, որ Տարոն Մարգարյանն այդ ամենը վաստակել է պաշտոնյայի աշխատավարձով։ Այսքանից հետո ինչ է տեղի ունենում մեր օրերում։ Փոքրամարմին և գեղեցկադեմ գլխավոր դատախազը խիզախորեն մտնում է Ազգային Ժողով և պահանջում զրկել Տարոն Մարգարյանին անձեռմխելիությունից ինչ-որ մի թեթև հանցանքի համար։ Իսկ իրականում Աննա Վարդապետյանը խորամանկ քայլով այսպես ասած փորձում է «մաքրել» Տարոն Մարգարյանի անցյալի կոռուպցիոն հետքերը։ Միլիլոնավոր դոլարների հարստության օրինականությունը ճշտելու և նախկին քաղաքապետի կառուպցիոն գործերը ջրի երես հանելու փոխարեն Աննա Վարդապետյանը ծիծաղելի մեղադրանքով է մտնում Ազգային Ժողով։ Իսկ թե ինչու՝ պատճառը բավական ուշագրավ է։ ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը բավական սերտ կապեր է ունեցել, և հավանաբար այսօր էլ պահպանում է այդ կապերը, Ռուբեն Հայրապետյանի «Նեմեց Ռուբոի»-ի հետ։ Նա Ռուբեն Հայրապետյանի ճարտարապետի աղջիկն է և ժամանակին Նեմեց Ռուբոն է հոգացել Վարդապետյանի ուսման և այլ ծախսերը։ Այսօր եկել է ժամանակը որպեսզի Վարդապետյանը «շնորհակալություն» հայտնի նախկին հանցավոր իշխանության պարագլխուներից մեկին։ Փաստացի Աննա Վարդապետյանը իբր խիզախ քայլ է անում, բայց իրականում մաքրում է Ռուբեն Հայրապետյանի մտերիմ մարդու Տարոն Մարգարյանի կենսագրությունը։ Աննա Վարդապետյանը, ով ի պաշտոն է պարտավոր է պայքարել հանցավոր տարրերի դեմ, անում է բոլորովին այլ քայլեր։ Թեթև մեղադրանքներով նախկին հանցագործ իշխանության պարագլուխներին ազատում է մեծ պատասխանատվությունից։ Հուսանք նեմեց Ռուբոն բարձր կգնահատի Աննա Վարդապետյանի անձուրաց ծառայությունը, իսկ հանրությունը և իշխանության բարձր օղակները պետք է հետևություն անեն թե ինչպես և ում շնորհիվ են երկիրը թալանածները «պլստում» պատասխանատվությունից։