Արցախի Հադրութի շրջանի բնակիչ Մարատ Ալքսանյանը գրում է․ Օրեր առաջ մամուլում լուրեր տեսա, թե Իբր Արթուր Վանեցյանը 44 օրյա պետարազմի ժամանակ մինչև վերջ մնացել և պոստ է պահել։ Են որ ասում են, գեղից մարդ չկա գլուխ են գովում։ Հետո լավ էր, Արթուր Օսիպյանն ասեց, որ Վանեցյանը փախել ա պոստերից։ Մի քանի բան էլ ես ասեմ Էս Վանեցյանն իրա հետ մի քանի շուն ու անգյալի հետ եկավ, նկարվավ, հետո ՊԲ հրամանատար Միշկան, ով Վանեցի բոզերից էր, զանգեց սրան ասեց թող գնա․․․ Վանեցը հերիք չի սաղ սահմանը թողեց անպաշտպան, այլ նաև դիրքերից տարավ երկու բուխանկա ուազները․․․ Բոզի տղու գնալուց հետո Շուշին ընկավ։ Սենց ասեմ, Վանեցյան, Միշկա, Սերժ, Ռոբերտ մի խոսքով ադրբեջանառուսական ագենտուրան հանձնեց Շուշին, որ Երևանում պերեվարոտ անեն․․․ Ով էլ էդ սաղ չի հասկանում, ուրեմն դալբայոբի մինն ա
Արթուր Վանեցյանը պատերազմի ամենածանր օրերին ոչ միայն Արցախից փախել է, այլ նաև գողացել է երկու բուխանկա ուազ․ Մարատ Ալեքսանյան